ATOP - profil výrobce a sortimentu

Obsah


Úvodem

ATOP je taiwanský výrobce průmyslové elektroniky.
Firma byla založena počátkem devadesátých let.

Dnešní výrobní program firmy svědčí o specializaci na několik konkrétních oblastí, do kterých tento výrobce soustředí úsilí a prostředky na vývoj nových produktů, na budování vlastního know-how.
Zdá se, že těžiště tvoří průmyslové ethernetové switche, routery a "servery sériových linek" (terminálové servery).
Základem jsou unifikované hardwarové platformy se switchovací maticí a/nebo ARM CPU a případně dalšími periferiemi (UARTy, wifi, WWAN). Výrobce zjevně těží z jednotícího společného základu firmwaru a z osvědčené mechanické konstrukce (několik základních variant).
ATOP nabízí tyto HW platformy zjevně i v otevřené podobě jako "průmyslové počítače" s ARM CPU a předinstalovaným Linuxem, součástí dodávky je cross-kompilační prostředí pro tvorbu vlastních aplikací (spíš servisek).

V rámci uvedených produktových kategorií je portfolio překvapivě rozsáhlé (variantně bohaté), v porovnání s obdobnou konkurencí.
V nabídce také najdete zajímavé technické schopnosti, které jsou u konkurence vzácné, např.:

Za zmínku stojí pětiletá záruka na celý sortiment. Toto svědčí o důvěře výrobce v kvalitu obvodové konstrukce napájení, tepelných aspektů a pájení.

Co do "scalability" spadá sortiment switchů firmy ATOP do segmentu menších "satelitních" DIN-lištových switchů a základních 24 portových (+uplink bonus) rackmount switchů pro obecné průmyslové použití.
Výrobce zjevně neusiluje o segmenty "midrange enterprise", campus, provider access/core/edge, carrier-grade nebo datacenter.
Přesto právě na "průmyslovém pólu" aplikačního spektra nabízí překvapivě pestrou paletu věcně užitečných schopností.

Následuje přehled produktových skupin, řazeno cca sestupně podle jedinečnosti.

Switche pro IEC61850 (substation automation)

Jedná se o dosud malou skupinku switchů pro použití zejména v energetice.



Klíčové vlastnosti:

Jedná se zatím konkrétně o produkty:

Mluví se o modelech EHG77xx a RHG97xx, které by také měly obsahovat moderní podporu PTP.

Managed switche s volitelným PoE

Sortiment switchů firmy ATOP pro obecné průmyslové použití čítá velký výběr modelů, variabilita se odehrává v následujících parametrech:

Vyšší modely do 19“ stojanu nabízejí variantu redundantního napájení s nezávisle oddělenými vstupy (u slibného modelu doporučuji se jednotlivě zeptat technické podpory výrobce, pokud Vám na této vlastnosti záleží). Standardem u menších switchů je pochopitelně dvojitý vstup pasivně spřažený dvojitým Graetzem (tzn. bez vzájemné izolace obou větví). Je to obvyklé levné řešení, které v mnoha případech vyhovuje.

PoE je přítomno jako volitelná vlastnost takřka napříč celým sortimentem - a jedná se zásadně o košer PoE dle 802.3af/at, žádná pasivní náhražka. Což znamená, že taky koncové zařízení = "Powered Device" musí být kompatibilní = neošizené.

Managed PoE switch umí na jednotlivých portech zapnout/vypnout napájení, a pokud Vás zajímá stav, umí kromě zapnuto/vypnuto ukázat také okamžité napětí a proud.

Obecně se zdá, že se výrobce snaží nedávat do PoE switchů interní zvyšující měniče pro 802.3af/at PoE.
Z toho plyne: (přestože u switchů bez PoE je rozsah napájení poměrně široký,)
switche ATOP podporující PoE obvykle vyžadují napájení 48V jmenovitých.
Díky tomu pak v ethernetovém switchi nemusíte řešit, kolik uživí koncových PoE zařízení a kolik při tom switch bude topit. Uživí je všecky a ani se při tom moc nezapotí – protože ten výkon jenom „proteče skrz“.
A když hlavní zdroj 48V (externí měnič) časem odejde, odešel komoditní externí zdroj, drahý switch žije dál!
U 19“ PoE switchů jsou dokonce k dispozici varianty, kdy „switch core“ má samostatný (dvojitě redundantní) přívod napájení vedle (dvojitě redundantních) 48V pro PoE = jmenovitá napětí obou napájecích systémů se mohou lišit a např. výpadek PoE napájení neohrozí základní funkci switche včetně managementu.
Požadujete-li maximální výkon doručitelný koncovým zařízením, doporučuje se poštelovat zmíněný externí zdroj směrem k horní toleranci normy a zdroje, tzn. někam k 55 V. Napájecí zdroje na DIN lištu toto nastavení často umožňují. Zvýšením napětí umožníte přenos potřebného výkonu nižším proudem. Tím se poněkud potlačí podíl ztrát na přechodových odporech a na vlastním odporu CATx vedení. Počítají s tím ostatně i tabulky specifikovaných maximálních výkonů v normě 802.3at.
(Uvedené uspořádání napájení, tzn. s povinným externím zdrojem 48V pro PoE, možná není železným pravidlem pro celý sortiment. Dotazy vítány.)

Switche železniční, splňující EN50155 a EN50121-4

Certifikaci na normu EN50155 (železniční vozidla) a EN50121-4 (železniční instalace "podél trati") získalo několik modelů switchů v překvapivě různých mechanických formátech:

Další skupiny produktů

Skladba jmen produktů

Výrobce ATOP používá v názvech svých produktů některé přímočaré konvence:


[
Home] [Webmaster]
Poslední aktualizace: 30.3.2023