Advantech/Conel ICR-3231 - začínáme

Obsah

Odkaz na originální dokumentaci

Produktová stránka výrobce
Quick start guide

Následující dvě kapitoly duplikují quick start guide, který je též součástí originálního balení (na papíře).

Držáky SIM karet

Pod víčkem SIM slotů je vidět deska plošného spoje.
Držáky SIM karet jsou naletované po obou stranách plošáku proti sobě.
SIM karty velikosti
"standard" a.k.a. "mini" se zakládají takto:
- kontaktní plošky směrem k plošnému spoji
- tzn. "strana s obrázkem" od plošáku pryč
- zkosený roh dovnitř (rovná hrana ven)
Držáky fungují stylem "stiskem cvakni a zůstane zastrčená, dalším stiskem cvakni a vyjede".

Router naběhne i bez SIM karty a lze ho konfigurovat, ale jeho modem se nepřihlásí do rádiové sítě žádného GSM operátora.

Jak se dostat dovnitř

Pro počáteční konfiguraci použijte port Eth0. (Dvě Eth rozhraní jsou uvnitř navzájem nezávislá, a druhé není z výroby nakonfigurováno.)

Výchozí IP adresa je 192.168.1.1 s maskou 255.255.255.0 (tzn. /24).
Pozor, z výroby je zapnutý DHCP server! = nepřipojujte čerstvě vybalený modem přímo do své firemní LAN, správce by Vás nepochválil.

Hlavním rozhraním pro konfiguraci je HTTP na TCP portu 80.

Login: root
Počáteční heslo: P........h <= dosaďte za tečky posledních 8 číslic ze sériového čísla. Např. P12345678h . Pozor, P je velké, h je malé.

Do routeru se lze dostat také přes SSH, rovnou do linuxového shellu = spíš ze zvědavosti, a ten shell je poměrně omezený.

Kam připojit anténu

Anténa patří rozhodně na konektor značený ANT (interně na modemu MAIN).
Pokud připojíte jedinou anténu na konektor DIV, nedivte se, že se router nepřihlásí do sítě.

Funguje to?

Máte-li na SIMce povolená data, SIMku ve slotu a anténu na správném portu, měl by se tvářit spokojeně především port "mobilní WAN" (modem):

Router ve výpisu nesdělí pásmo, ale řekne nám alespoň kanál, ze kterého lze pásmo a frekvenci zjistit pomocí některého EARFCN kalkulátoru. Konkrétně kanál 6200 patří do Band 20, frekvence jsou 837 MHz uplink, 796 MHz downlink (patrně šířka 10 MHz).

Dále by mělo být vidět nastartované rozhraní třetí vrstvy, hledící do LTE sítě.
Interně něco jako virtuální Ethernet, připojený přes USB.
A také default route - pokud ovšem náhodou nemáte privátní APN, která default route nepropaguje.

Konfigurace LTE - základní

Bývalo zvykem, při konfiguraci GPRS apod., zadávat minimálně APN name, "telefonní číslo" *99***1#, případně taky login a heslo.

Firmware toto umožňuje, hledejte v menu Configuration => Mobile WAN. Dvě SIM karty mají každá svůj sloupeček nastavení (a zdá se, že menu počítá i s příbuznými routery osazenými dvěma rádii).

Nicméně se zdá, že v základní variantě už dnes není třeba nic konfigurovat.
Síť zřejmě přijme i prázdné APN name (připojí koncové zařízení do defaultní APN s přístupem do divokého internetu), telefonní číslo je už taky asi nesmysl - protože modem exportuje do systému "virtuální ethernet", takže už se "nevytáčí" telefonní číslo kvůli navázání PDP kontextu. Veřejný přístup do divokého internetu také nepotřebuje login a heslo.

Lze si samozřejmě představit scénář s privátní APN a individuální autentikací. Jak je ctěná libost, příslušné parametry lze nakonfigurovat.

Band Select

Možná něco víte o mobilních pásmech. A možná jste v situaci, kdy modem zdánlivě nesmyslně preferuje pásmo, které je v místě sotva vidět / má slabší signál.

Modem lze přimět k poslušnosti modulem Band Select. Pro ICR-3231 volte variantu downloadu pro platformu Conel v3.
V tomto "uživatelském modulu" lze klikacími checkboxy omezit, která pásma má modem podporovat.

I poté, co máte modul Band Select již jednou nainstalovaný, dostanete se do něj jedině skrz menu Customization -> User Modules.

Je třeba podotknout, že tovární heuristika volby pásma není nutně hloupá.
Nejedná se o prostou volbu nejsilnějšího signálu (s hysterzí proti častému střídání). Do volby pásma (a samozřejmě kanálu) mluví síť operátora, vysokou váhu má kritérium okamžitého zatížení provozem v jednotlivých pásmech. Mobilní zařízení nejde nutně za nejsilnějším signálem, pouze se snaží volit pásma, kde je signál dostatečně silný - a v těchto mezích se řídí pokyny sítě. Vliv může mít i přihlášení do konkrétní APN.

Příklad: uprostřed krajského města, se základnovým vysílačem nedaleko, jsou vidět u našeho operátora následující pásma:
LTE Band č.Frekvenční pásmoÚroveň [dBmW]
12100-103
31800-91
20800-75

Při nastavení na automatiku modem tvrdošíjně ignoruje band 20, většinou zkusí band 1 a po nějaké době se usadí na band 3. Ručním vyloučením pásem 1 a 3 (BandSelect) ho lze přesvědčit na band 20. Při bližším pohledu ale band 3 funguje v daném místě bez ztráty paketů a dokonce má obvykle kratší ping round-trip než band 20.
Úroveň signálu okolo -90 dBm není na poměry LTE nijak zlá. V barevném značení indikační LED (síla signálu) je na -90 dB hranice mezi zelenou a oranžovou barvou, tzn. dobrý vs. ještě použitelný signál.

Pokud modul Band Select chvíli používáte a pak se rozhodnete ho vypnout, tzn. vrátit se k automatickému algoritmu volby pásma, doporučujeme následující postup:

  1. Nejprve povolte všechna pásma (fajfky do všech čtverečků) a klikněte na "Send". Tím povolíte modemu, běžet znovu ve všech pásmech (factory default). Bez tohoto kroku si modem bude pamatovat poslední mapu povolených pásem, přinejmenším do restartu.
  2. Teprve poté odeberte fajfku "Enable Band select", a znovu "Send". Tím vyřadíte modul BandSelect, především z bootovací sekvence routeru.

Odkazy - downloady a další čtení

Produktová stránka výrobce
Quick start guide
Downloady - per router model, manuály a firmware
Download FW modulů - hotové uživatelské moduly od výrobce
Conel developer zone - pohled mírně pod kapotu, k dispozici SDK pro vývoj uživatelských modulů
Pásma LTE v ČR
Technologie mobilních datových sítí


Sepsal: F.Ryšánek (poslední aktualizace 10.6.2020)
Screenshoty a poznatky odpovídají verzi firmwaru 6.2.4 pro platformu v3.