Různé konektory SAS/SATA Multilane x4
Výše zmíněné multilane SAS konektory se používaly a používají i ke vzájemnému propojení SATA-only hardwaru. Existují kabelové redukce mezi oběma generacemi konektorů, a také z ML konektoru na diskrétní SATA porty + sideband. Pokud chcete zkombinovat SATA-only HBA s backplanem, který má ML konektor, dejte si pozor, aby backplane neobsahoval SAS expandér – s ním by si SATA HBA nerozuměl. Na druhou stranu out-of-band enclosure manager (např. MG9072) není na škodu a například se SATA-only ARC-1261ML si přes SGPIO velmi dobře rozumí.
Skupina „Sideband“ signálů se používá pro „enclosure management“. Pro základní funkci SAS/SATA provozu není povinná. Standardním protokolem na „sideband“ signálech je protokol SGPIO. Pokud ho umí HBA i backplane, je prakticky zaručena spolehlivá funkce failure LEDek a hotswapu (hot-swap ovšem obvykle funguje i bez aktivní podpory). SAS HBA se umí se SAS expandérem domluvit taky in-band (přes SAS ID protokolem SES2 over SAS - pak SGPIO není potřeba).
U interní SAS/SATA kabeláže pozor na "chobotnicové" rozpletové kabely, které jsou dvou druhů.
Obyčejný jednoportový diskrétní SATA kabel 1:1 (červený plochý) je přímý,
tj. připojená zařízení mají sice papírově stejný
pinout a pohlaví, ale potichu/implicitně se rozlišuje
"initiator end" vs. "target end" (nebo jim třeba říkejte
"host end" vs. "drive end") - je to podobné, jako rozlišení
"počítač" vs. "switch/hub" v 10/100Base-T Ethernetu.
(Případná analogie s DTE/DCE na RS232 kulhá v tom smyslu,
že na RS232 je DTE od DCE rozlišeno pohlavím, tj. samec/samice.)
Z toho plyne, že "chobotnicové" kabely SAS/SATA
x4 multilane na 4 diskrétní SATA konektory jsou i při stejné
kombinaci konektorů nutně dvou druhů:
Maličko odlišné jsou SAS vs. SATA konektory na discích:
Srovnání diskrétních (1kanál) konektorů SAS a SATA na disku
Rozdíl je mechanicky pouze v klíči mezi signálovou a napájecí částí. Proto SASový disk nejde zasunout do SATA-only backplanu, ani připojit na diskrétní SATA kabel. Do univerzálního SAS/SATA backplanu jdou ale zasunout SAS i SATA disky.
Hádanka: kde je druhý port u dvouportových SAS disků? Odpověď: tvoří ho několik pinů z rubové strany „klíče“.
Pozor, pokud k univerzálnímu backplanu připojíte zezadu SATA HBA a zepředu SAS disk, nebude to chodit – už elektrická úroveň může být nekompatibilní (SAS povoluje vyšší rozkmit na signálových párech), zcela určitě je nekompatibilní protokolová vrstva – SAS používá mnohem složitější protokol, společné jsou jenom nižší vrstvy komunikace (L1 modulace na signálových párech, možná i něco víc). SAS HBA jsou zpětně kompatibilní se SATA disky, ale od SAS disků zpětnou kompatibilitu nečekejte, tj. naopak to nefunguje (SATA HBA proti SAS disku).
SAS konektor (a novější verze SATA) má definován význam jednoho kontaktu, který byl u starší verze SATA konektoru „rezervovaný“. Nově tento kontakt znamená „activity LED“ a jedná se o výstup disku. Proto i pasivní SAS/SATA backplany (bez enclosure managementu) mají Activity LEDky a tyto fungují i bez explicitních budících signálů od řadiče. S tím souvisí, že na pasivních backplanech bez managementu obvykle nefungují „failure“ LEDky (pokud nemají explicitní vstup diskrétních budících signálů, což podporují řadiče Areca).
Tento "activity" výstup disků se nově používá i pro nějaké další funkce (snad spin-up) a jeho napěťová úroveň "logická 1" může být nově na úrovni 2.5V. To je sice pořád TTL-kompatibilní log.1, ale nefunguje to s některými backplany, které mají "activity" vstupy osazeny HCMOS nebo jinými MOS hradly (práh pro log.1 mají výš). Vzhledem k tomu, že se tak chovají např. disky Seagate Barracuda 7200.12, lze očekávat, že tento problém zůstane spíš exotickou historickou "příhodou z natáčení" (výrobci backplanů se rychle přizpůsobí).